Warsztaty ArteMindfulness w I Społecznej Szkole Podstawowej STO w Gdańsku

Miło mi poinformować, że wzbogaciliśmy kadrę I Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku poprzez Warsztaty ArteMindfulness. To niezwykłe wyróżnienie znaleźć się wśród tak wykwalifikowanej kadry. Świadomość i otwartość serc jest potrzebna by móc kreować świat dziecka z uważnością, mądrością i pasją. Brawo !

Podczas prowadzonych warsztatów pojawiają się m.in. ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, zabawy na koncentrację, pamięć i uwagę. Sporo śmiechu pojawiło się przy zabawach zespołowych w klasie, jak i na świeżym powietrzu. Poruszane są też kwestie emocji, ich rozpoznawanie, pokazywanie i ekspresja. Uczymy się radzić sobie z emocjami, stresem. Dajemy sobie wolną przestrzeń na zabawę. Słuchamy siebie uważnie, nie przeszkadzamy. Zaczynamy od nauki zatrzymania i skupiania na sobie, a nie na innych.

Z najmłodszymi uczyliśmy się m.in. zabawy w popcorn party, lustra, 5 magicznych słów, zatrzymanie, STOP. W ćwiczeniach wykorzystujemy m.in. kartki, mazaki, kartony i różne inne przedmioty, po które dzieci sięgają zachęcone kreatywnością. Zaciekawieni losem ziemi i człowieka – tworzyliśmy plakaty uwrażliwiające Nas na tą tematykę. Z ciekawością zadawaliśmy pytania : W jaki sposób możemy pomagać Ziemi ? Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi. Stworzyliśmy też instrumenty z recycklingu by na koniec wziąć udział w wystąpieniu Recycklingowej Orkiestry. Nie byłoby to możliwe gdybyśmy siebie na wzajem uważnie nie słuchali.

Na warsztatach spotykamy się w Szkole, a kiedy było to niemożliwe – spotykaliśmy się online. Poprzez tą formułę stworzyliśmy m.in. grę poznawczą dla całej rodziny. Wsłuchujemy się też w nasze zmysły. Uczymy życzliwości, zrozumienia i akceptacji do koleżanek / kolegów. Starsi uczniowie stworzyli m.in. swoje magiczne miejsca. Zadanie to polegało na wyobrażeniu sobie miejsca, z którym kojarzy się radość, spokój, zadowolenie, przyjemność, zrozumienie, akceptacja i miłość. Podczas ćwiczenia uczniowie starali się uruchomić zmysły i zapamiętać jak najwięcej barw, zapachów itp.

Starsi uczniowie aktualnie są w trakcie tworzenia bajek dla dzieci z Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką. Proces twórczy daje duży radości a my cieszymy się, że owoc naszej pracy zostanie przekazany dzieciom. To niezwykła inicjatywa, która przynieść może sporo korzyści obydwu stronom.

Nie wystarczy dobry Trener z energią, pomysłami, wiedzą, uważnością, spokojem, otwartością i akceptacją. Potrzeba niezwykłej odwagi, elastyczności i zrozumienia ze strony współpracującej Kadry i Dyrekcji, systematyczności i chęci dzieci i młodzieży oraz wsparcia, akceptacji i konsekwencji rodziców. Jeśli będzie Nas więcej, świat będzie jeszcze lepszy. Dobro karmi dobro … i wraca . Razem mamy MOC , Dziękuję

K. od Kochająca Życie Karolina

Linki do niektórych ćwiczeń z Warsztatów ArteMindfulness, które się już odbyły :

W jaki sposób możemy pomagać Ziemi ?

Bajki

Gra poznawcza

Magiczne miejsce