Arteterapia a covid i nie tylko

Arteterapia, znana jako terapia poprzez sztukę, jest niezwykle wartościowym narzędziem przydatnym m.in. do radzenia sobie z emocjami, trudnościami, lękami. Poprzez Arteterapię mamy możliwość podróży w głąb siebie, m.in. poznania swoich potrzeb, odkrywania nowych możliwości, zrozumienia i akceptacji. Spotkania te pozwalają uczyć się siebie. Dzięki wykorzystaniu sztuki, podróż ta jest jeszcze bardziej ciekawa i kolorowa. Jej różnorodność pozwala odkrywać takie techniki, jak np. rysunek, plastyka, rzeźba, muzyka, ruch, taniec, choreoterapia, drama, teatr playbacku, biblioterapia, bajki, fotografia, film.

Istnieją również inne rodzaje Arteterapii, które choć mniej popularne, są też równie ważne. Pierwszym przykładem jest aromaterapia, która aktywizuję zmysł węchu poprzez różnego rodzaju zapachy. Ciekawa jest również hortiterapia podczas, której kontaktujemy się z naturą, roślinami i w efekcie możemy stworzyć, np. kompozycję kwiatów. Jednym z często używanych rodzajów Arteterapii używanych w celu skłonienia do pozytywnego myślenia jest chromoterapia. To prawdziwa zabawa kolorem. Poprzez przebywanie wśród wielu barw i tworzenie multibarwnych prac, nierzadko przy użyciu farb lub kredek, do naszego mózgu jest wysyłany przekaz pełen ciepła i radości. Za każdym razem gdy się uśmiechamy, do naszego mózgu dociera pozytywny przekaz, więc uśmiechajmy się częściej. Uśmiechnij się tu i teraz Ty.

W związku z sytuacją, w której świat boryka się z wirusem Covid-19, funkcjonowanie społeczeństwa wymagało znaczącego przeorganizowania. Ludzie tracą pracę lub płynność finansową. Pojawiają się problemy finansowe, zdrowotne, organizacyjne, prawne, ale i społeczne. To nie jest naturalne, natomiast wymaga od nas ciągłej zmiany i dostosowywania się do niepewnych warunków. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie generuje szereg trudności. Pojawiają się lęki, trudne emocje, z którymi nie wiemy jak sobie radzić. Życie w ciągłej zmianie i notorycznym stresie prowadzić może niestety do pogorszenia odporności naszego organizmu, a co za tym idzie, i zdrowia. Nerwy mogą wywoływać zaburzenia na tle somatycznym, ale nie tylko.  Zaburzenia te mogą dotyczyć trudności sennych, różnego rodzaju bóli i ucisków, wywołanych poprzez nieuspokojone napięcia. Osobom, które chorują na Covid-19 nierzadko towarzyszy strach: o siebie, o to, by nie zarazić rodziny, o pracę, o stabilizację finansową. Natomiast po chorobie, osoby często zgłaszają różnego rodzaju problemy zdrowotne, jak np. osłabienie, trudności z koncentracją, pamięcią, „zawieszanie się”, szybszą męczliwość, obniżenie nastroju, trudności z sercem, płucami, węchem czy smakiem. Wszystko to podkreśla z jak wielkim zjawiskiem mamy do czynienia i jak wielkie szkody wywołuje. Dotyczy ona również wielu innych trudności, podziałów, które się tworzą. Jest to bardzo złożony temat, na który każdy patrzy ze swojej perspektywy. To bardzo dobrze bo każdy z nas jest inny. To, co możemy zrobić, jest spróbować odnaleźć siebie i swój wewnętrzny spokój. Panika i chaos nie pomagają.

Pomocne może się okazać sięgnięcie po Arteterapię, która poprzez uważne wsłuchiwanie się w siebie pozwala nam poznać siebie na nowo. Sztuka daje nam przestrzeń na upust naszych emocji, które wyrażamy kreując dzieła. Podczas tworzenia, dajemy upust nie tylko emocjom, ale i wyobraźni. Kreatywność zostaje wyzwolona i otwieramy się na siebie na nowo. Umiejąc regulować swoje napięcie jesteśmy w stanie uspokoić również swoją duszę. Wydaje się, że w sytuacji konieczności dokonywania ciągłych zmian, Arteterapia jest jedną z tych dróg, w której można szukać ukojenia, spokoju. Dodatkową wartością jest również niezwykła siła grupy, która podczas spotkań zostaje wyzwolona. Dzięki temu uczestnicy czują silne poczucie skorelowania ze sobą i bezpieczeństwa, co z kolei skłania do refleksji i chęci dalszej pracy nad sobą. Otwieranie się i poszukiwanie siebie w tym procesie jest kluczowe. Grupa daje ku temu przestrzeń, która nie ocenia, a wspiera. Komunikacja w grupie zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i podczas ich omawiania, jest niezmiernie ważna. Grupa daje wskazówki, podpowiedzi, inspiracje, które nierzadko po przeanalizowaniu pozwalają spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Dzięki temu można zobaczyć więcej, poznać, doświadczyć. Im bliżej siebie, tym bliżej serca. W zgodzie ze swoim sercem, tzn. w zgodzie ze sobą. Poprzez zmysły, oddech, uważność, miłość, życzliwość. Z otwartym sercem, a i równie ważne, by i dla nas biło. Bo gdy chce się pomagać innym, warto zacząć od siebie.

Uważam, że Arteterapia jest sposobem na bliskość ze sobą, lepsze wyrażanie swoich uczuć, spokój, poprawia jakość kontaktów międzyludzkich. Będąc przy sobie łatwiej nam zmierzać się z trudnościami. Poprawiona samoocena pozwala nam mierzyć wyżej, sięgać po więcej z nadzieją, że się uda. Pomaga też docenić tu i teraz, docenić prostotę i naturalny bieg życia. Roztapia nerwy, stresy i wszelkie napotykane trudności. Ucząc się siebie i żyjąc w zgodzie z naturą, możemy wszystko, bo wszystko jest w Nas.

Dziękuję,

Karolina Krawczyk